Pożar sadzy cenne informacje

     W naszych miastach wiele domów i mieszkań ogrzewanych jest piecami. Użytkując je musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby ustrzec się niebezpieczeństwa pożaru sadzy w kominie, które w sezonie grzewczym zdarzają się bardzo często.

Większość z nas powie, że produktem ubocznym spalania jest popiół i dym. Oczywiście. Nie zapominajmy jednak, że takim produktem jest również sadza. Nie istnieje żaden sposób, aby zapobiec jej powstawaniu.

Czytaj więcej: Pożar sadzy cenne informacje

Kevin Strażak z OSP

Zapraszam do obejrzenia programu "Strażak z OSP" prowadzonego przez Kevina Aistona, strażaka OSP Radzymin. Szczególnie polecam 3. odcinek tego programu, w którym przedstawiona jest OSP w Ożarowie Mazowieckim.

Czytaj więcej: Kevin Strażak z OSP

Numer alarmowy 112

     Od 1 września 2005 r. na terenie całej Polski funkcjonuje dodatkowy numer alarmowy 112 dla połączeń z telefonów stacjonarnych.
Dotychczas w Polsce numer ten dostępny był wyłącznie dla sieci komórkowych i działał w ramach struktur policji. Dzwoniąc pod nr 112 z telefonu komórkowego, na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, dodzwonimy się w sześciu powiatach do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (powiaty: bartoszycki, giżycki, kętrzyński, lidzbarski, nowomiejski, ostródzki), natomiast w pozostałych do policji. Wszystkie połączenia z numeru 112 z telefonów stacjonarnych trafią do straży pożarnej.
Wprowadzenie numeru 112 w Polsce zgodne jest z Dyrektywą 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dn. 7 marca 2002r. w sprawie usługi powszechnej i związanej z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników.

W związku z powyższym informujemy:

Czytaj więcej: Numer alarmowy 112

Pożar klasztoru w Alwerni: śmierć strażaka

4d826986ef4cd_o

     Autor: Małgorzata Gleń - Gazeta Krakowska

Na środowej, wieczornej mszy świętej w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Alwerni dziękowano Bogu, że podczas pożaru klasztoru Bernardynów nikomu nic się nie stało. Kilka godzin później, podczas gaszenia niewielkiego pożaru, który wybuchł na zgliszczach, zginął strażak. Jerzy Wojtoń był zasłużonym strażakiem z wieloletnim doświadczeniem. Od 11 lat był naczelnikiem alwerniańskiej OSP.

 

 

Czytaj więcej: Pożar klasztoru w Alwerni: śmierć strażaka

Czad nie musi zabijać !

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta  zagrożenie zatrucia czadem!!!

 

 OSTRZEGAMY!

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

 PRZYPOMINAMY!

 Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów!

Czytaj więcej: Czad nie musi zabijać !

Straż pożarna w Aberdeen w Szkocji

 

< !--[if gte mso 9]> Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 < ![endif]-->< !--[if gte mso 9]> < ![endif]-->< !--[if !mso]> < ![endif]-->

 

< !--[if gte mso 10]> < ![endif]-->

549     Straż pożarna w powiecie Aberdeen w Szkocji (Grampian Fire and Rescue Service) wyróżnia się spośród pozostałych siedmiu straży w innych regionach szkocji, tym że ogromna większość wozów ratowniczo-gaśniczych jest koloru białego. Strażacy w Aberdeen twierdzą, że jest to powodowane oszczędnością pieniędzy, gdyż koszt zakupu wozów w fabrycznie białym kolorze jest niższy. W tym tygodniu odwiedziłem jedną z czterech miejskich JRG (Fire station). Standard samego budynku jest porównywalny z JRG1 w Olsztynie. Jest to jedna z czterech jednostek w mieście.

Czytaj więcej: Straż pożarna w Aberdeen w Szkocji

Świadczenia odszkodowawcze dla strażaków OSP

Misiek222      Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. Nr 52 z 2003r. poz. 452) zapewniła długo oczekiwane przez środowisko ochotniczego strażactwa racjonalne świadczenia odszkodowawcze członkom OSP, którzy w związku z udziałem w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach doznali uszczerbku na zdrowiu lub ponieśli szkodę w mieniu.
Występuje jednak w praktyce mylenie nowych przepisów zawartych w art. 26 ustawy o ochronie przeciwpożarowej z dn. 24 sierpnia 1991r. (z późniejszymi zmianami) i dot. świadczeń odszkodowawczych dla członków OSP z świadczeniami odszkodowawczymi należnymi również członkom OSP i MDP w związku z obowiązkiem ich ubezpieczenia przez gminę w instytucji ubezpieczeniowej (art. 32 ust. 3 pkt 2) w/w ustawy. Otóż są to dwie odrębne sprawy tzn. dwa odrębne świadczenia odszkodowawcze.

Czytaj więcej: Świadczenia odszkodowawcze dla strażaków OSP